Surfařův průvodce po internetu – infografika

Partu studentů z Masarykovy univerzity už nebavilo přihlížet na to, jak věříme všemu, co se píše na internetu a následně nás to ovlivňuje v úsudcích, a tak založili projekt Zvol si info – s ním pak objíždějí střední školy a provádějí osvětu v oblasti mediální gramotnosti. My se dnes společně s infografikou, kterou vytvořili, podíváme na to, jak se ani vy nemusíte nechat tahat za nos.

Klíč ke všemu je zdroj – každý autor novinového článku, který si přečtete, musel z něčeho čerpat. Pokud neuvádí odkud, je to podezřelé; zkuste si informaci „vygooglit“, pokud ani to nepřinese užitečné informace, je namístě zpozornět. „Nálepkuje“ autor článku, svádí všechnu vinu na jednu stranu, za všechno může Západ / Rusko / doplň si sám? To asi také nebude úplně důvěryhodné.

Už jsme to jednou zmiňovali, ale přece jen… Používejte Google, ověřujte si, jestli to, co jste si přečetli, se vyskytuje na více místech internetu. Více než text vyvolávají emoce obrázky – ale i ty nemusejí být úplně tím, za co se vydávají. A emocemi se člověkem nejlépe manipuluje; zkuste se na článek podívat trochu s odstupem, zaměřte se na část, která vás zasáhla a, jak říkají na Zvol si info: „Hoďte to do Googlu!“

Ověřujte si, co čtete na internetu.

Zdroj: zvolsi.info