Viditelnost chodce – Infografika

Minule jsme se věnovali vozovému parku, dnes zůstaneme u podobného tématu, ale nahlédneme na něj z druhé strany – zaměříme se na chodce a na to, jak jsou z pozice řidiče vidět. Protáhla se vám odpolední procházka a domů se vracíte po silnici a navíc už za tmy? Rozhodně si do batohu přibalte něco světlého na sebe, ideálně i nějakou tu reflexní pásku, vidět budete až z desetinásobně větší vzdálenosti.

Myslíte si, že jste v bezpečí, že případně stihnete pohotově autu uhnout? To bohužel nemůže říct 66 lidí ze 100 – právě tolik jich zemřelo minulý rok za tmy na vozovce, Pokud vás nepřesvědčí tento fakt, tak na vás možná zabere další: nově vás může policie pokutovat ve výši až 2000 Kč za to, že nejste řádně označen a jen tak si pochodujete za tmy na silnici. Navíc také platíte část škody, která by při konfrontaci s vámi vznikla. Jak se tedy nejlépe označit? Podívejte se do dnešní infografiky.

Myslíte si, že si zase jen naše úřady něco vymyslely na bezbranné občany? Podívejte se, jaké jsou podmínky pro chodce ve světě. Tak například ve Finsku, Estonsku či Bělorusku musí občané nosit reflexní prvky v obci i mimo ni. U našich polských sousedů dokonce musí mít chodec za snížené viditelnosti oblečenou reflexní vestu, nestačí pouze malý prvek. Zato v Německu ale není používání reflexních materiálu povinné. Pokud vás zajímají další země, více se dozvíte na obrázku.

Dejte si v noci pozor na to, jak jste na vozovce vidět.

Zdroj: Pražský deník