Plánujete dovolenou? Kam jet, aby vás nezruinovala? – Infografika

Na infografikách – cenových mapách pod dnešním článkem najdete vodítka k tomu, jak si vybrat dovolenkovou destinaci nebo dokonce místo pro život, pokud se chcete chovat co nejvíce ekonomicky.

Index spotřebitelských cen srovnává cenové hladiny v daných státech, v mapce jsou data vztažena k České republice, která má z tohoto důvodu index 100.  Porovnáním hodnot tedy zjistíte, o kolik procent je cenová hladina v cizí zemi vyšší nebo nižší než u nás; na Slovensku je například o sedm procent vyšší (SVK=107), tudíž se dovolená u našich sousedů „prodraží“. Výhodněji než na Mácháči se tedy můžete rekreovat třeba v Polsku (PL=93), Maďarsku (HU=92) nebo ve východní Evropě a na Balkáně (<80), téměř srovnatelně v Turecku (TR=99). Britské ostrovy (UK=209) a Skandinávie (>170) jsou pro škudlily tabu.

Kde jsou ceny vyšší, je vyšší zpravidla i plat. Z indexu kupní síly zjistíte, co všechno si za peníze vydělané v jednotlivých evropských zemích mohou jejich rezidenti koupit. Pokud vás tedy podle první mapy v Rusku stojí s českým výdělkem stejná životní úroveň přibližně stejně peněz jako u nás (ČR=100, RUS=99), druhá mapa vám dá vědět, že pro lidi v Rusku také vydělávající je taková životní úroveň dosažitelná jen těžko (ČR=100, RUS=64). Zlákala vás práce v cizině? Vybírejte i podle spodní mapky!

Peníze jsou jedna věc, pokud se ale vydáte třeba do Norska, které z mapy indexu spotřebitelských cen nevychází zrovna nejlépe (spolu s Islandem je na tom dle mapy hned po Švýcarsku úplně nejhůře), zážitky z této krásně drsné a kultivované (i když pro našince předražené) země budou určitě k nezaplacení!

index spotřebitelských cen infografika index kupní síly infografika

Pokud vás neodradí číst text v angličtině, více podrobností a souvislostí zjistíte v originálním článku, v rámci kterého infografiky vyšly, obrázky srozumitelně komentuje i tento článek na Aktuálně.cz.

Zdroj: Jakub Marian.com