Jak se vyznat v testech na koronavirus?
Testy na koronavirus jsou ohýbané snad v každém pádu, ale věděli jste, jak vlastně fungují? Není to tak složité, jak se na první pohled může zdát. Rozlišujeme tři základní testy: PCR test, antigenní test a test na protilátky. Vezmeme to tedy postupně.
PCR test se odebírá většinou stěrem ze sliznic, kde se vir množí. Nejčastěji se jedná o stěr z nosu nebo krku. Při PCR testu se v hotovém stěru hledají RNA molekuly, které jsou běžnou součástí naší DNA – proto se jedná o genetickou metodu testování. Samotný test se pak vloží do tekutiny s ideálními podmínkami pro rozmnožení viru. Pokud se vir namnoží, tekutina začne svítit – výsledek testu je pozitivní. V opačném případě je test negativní.
Antigenní test zkoumá přítomnost virových proteinů, které by se v organismu nacházely, kdyby byl zasažen virem. Opět se jedná o stěr ze sliznic. Stěr se smíchá s roztokem protilátek na onemocnění, tato směs se následně vylije na další protilátku. Touto kombinací se vytvoří ideální prostředí pro rozpoznání přítomnosti proteinu. Pozitivní výsledek se pozná dle značky, kterou za sebou zanechá zmíněný protein na testu.
A v neposlední řadě tady je test na protilátky. Principiálně funguje na bázi antigenního testu za pomocí jiných roztoků. Rozdíl je ovšem v odběru vzorku, protože test na protilátky se provádí z krve.
V následující infografice se dozvíte další zajímavé informace. Na stránkách VŠCHT PRAHA pak naleznete jednotlivé podrobnější infografiky ke každému testu zvlášť.