Nejčastěji dávaná česká jména v lednu 2015 – Infografika

K dnešnímu světovému dni statistiky připravil Český statistický úřad na svém Twitterovém profilu pro své followery nálož zajímavých statistických dat, nejednou zpracovaných do zajímavých infografik. My jsme vyzobli jednu pěkně barevnou, týkající se českých jmen, která jsou dávána v letošním roce novorozencům nejčastěji. Data pocházejí z ledna 2015… a co nám říkají?

Z chlapeckých jmen vedou stále klasická česká jména, která obsadila celou první desítku; na první příčce se umístil Jakub, druhý je Jan a třetí Tomáš. Z dalších populárních jmen jmenujme například Davida, Vojtěcha či Filipa.

V hitparádě dívčích jmen ale můžeme sledovat mírný odklon od jmen klasických nebo těch, která v minulých letech (i dlouhé dekády za sebou) žebříček vedla. „Na bednách“ sice stále zůstávají klasická jména (Eliška, Anna a Tereza), už v první desítce se ale objevila i jména méně tradiční jako Viktorie a Sofie. Stále větší popularitu získává Ema.

A která jména jsou nejčastěji děděná z otce na syna nebo z matky na dceru? Podle infografiky jsou těmi z nejčastěji děděných jmen z první dvacítky tato: Jan, Tomáš a Petr pro kluky, Marie, Lucie a Veronika pro holky. Chlapci dědí jména po otcích výrazně častěji než malé slečny po svých maminkách.

V infografice níže také zjistíte procentuální vyjádření dědičnosti jmen; 41 % Janů zdědilo své jméno po otci  – ještě by se někdo divil, že jsme národem Honzů, Honzíků, Jendů, Janků a Jeníčků?

novorozenci infografikanovorozenci dedena jmena infografika

Světový den statistiky byl prohlášen rezolucí Valného shromáždění OSN bude se konat pravidelně každých pět let.

Zdroj: Český statistický úřad, oficiální Twitterový profil