Dějiny lyží – infografika

Po poslední době ledové si začali lovci z doby kamenné přihazovat k chodidlům dlouhé kusy dřeva, aby se mohli pohybovat po sněhu dál a rychleji za zvěří, které se v Evropě a v Asii dařilo. Tvar lyží ovlivnily úpravy podle terénních podmínek a stavu sněhu v různých oblastech. Odborníci stále nacházejí důkazy o těchto dávných lyžařích vyryté do skal a uchované v močálech.

Historikové se přou o místo, kde lyžování vzniklo. Podle některých to bylo ve Skandinávii a v severozápadním Rusku, jiní ukazují na altajskou oblast.

Altajské lyže jsou podle moderních měřítek dlouhé. Lyžaři používají k udržování rovnováhy tyč. Někteří čínští vědci tvrdí, že nejstarší altajské lyže vznikly kolem roku 8 000 př. n. l., jiní odborníci jsou toho názoru, že lyže se do této oblasti dostaly mnohem později.

Jaká byla technika sjezdu? Na rozdíl od moderního lyžaře, který se při sjezdu naklání dopředu, se altajský lyžař opírá vzadu o tyč, aby udržel rovnováhu. Při zatáčení dá tyč na stanu, kam chce zatočit, a nakloní se do daného směru – tím změní směr také lyže. Chce-li zpomalit nebo zastavit, vytočí paty mimo lyže a táhne je ve sněhu.

Dejiny lyzi - infografika

Zdroj: national-geographic.cz

Download this infographic.

Embed Our Infographic On Your Site!