Český carsharing – infografika

Carsharing, tedy sdílení automobilů lidmi, kterým se vlastnit auto nevyplatí, protože toho tolik nenajezdí, je v době, kdy boom zažívá také sdílené bydlení, čím dál více populární. Na český carsharing a jeho uživatele se dnes podíváme s infografikou od společnosti SmileCar, pro které zpracovala data v rámci akce Bohatství bez vlastnictví společnost Deloitte.

Sdílení automobilů u nás ale stále není natolik populární jako již zmíněné sdílené bydlení, počet uživatelů se pohybuje někde kolem 20 000. Sdílených automobilů je pak cca 1 500, na každé auto tedy připadá přes 13 uživatelů. Zdá se, že tomuto trendu propadli zatím pouze muži, procentuálně jsou mezi uživateli zastoupeni 90 %.

Pokud vezmeme v potaz, že je v Praze přes milion automobilů, ale počet řidičských průkazů není ani 750 000, zbude nám spousta potenciálně využitelných vozidel. A v těch využívaných se navíc jezdí průměrně 1 hodinu denně. A na závěr jedna sudba: pokud se bude situace vyvíjet podle predikcí, v roce 2025 nebudou mladí lidé do 35 let považovat vlastnictví auta za nezbytné.

Jak je na tom carsharing v Česku?

Zdroj: tyinternety.cz