5 tipů, jak přežít nový občanský zákoník – infografika

Advokátní kancelář Moštěk připravila praktickou infografiku na to, jak přežít nový občanský zákoník, který platí od začátku roku 2014.

Čtěte. A jednejte s rozumem

Toto pravidlo platí bez ohledu na zemi, ve které žijete, a bez ohledu na zrovna platné zákony. Pokud si smlouvu nemůžete před podpisem přečíst, nepodepisujte ji. Neuzavírejte bez uvážení smlouvy na částky, které si nemůžete dovolit ztratit.

Ústní dohoda zavazuje

Nový občanský zákoník mnohem více preferuje neformálnost: ústně se zavážete platit smluvní pokutu nebo převedete celý podnik. Ústně nebo svým chováním dokonce můžete změnit písemnou smlouvu, která takovou změnu zakazuje.

Za škodu odpovídáte více

Nově je výslovně upravena předsmluvní odpovědnost. Odpovídáte i za škodu způsobenou špatnou radou, za kterou jste jako odborník dostal odměnu.

I staré smlouvy se řídí NOZ

I když se závazky ze starých smluv budou řídit starou úpravou, i na tyto smlouvy se budou aplikovat zásady podle nového občanského zákoníku. Nejen nemovité věci se vždy řídí novým občanským zákoníkem. Dbejte proto na soulad smlouvy s novou úpravou.

Pozor na půjčky a zajištění

Nově je možno sjednat úroky z úroků přímo. Nemravně vysoké smluvní pokuty už soud nebude rušit celé, ale pouze je sníží. U podnikatelských úvěrů bude banka moci sama prodat zastavený majetek bez dražby.

5 tipu, jak prezit novy obcansky zakonik - infografika

Zdroj: akmostek.cz

Download this infographic.

Embed Our Infographic On Your Site!